Rotterdam Open: Μεγάλη μονομαχία με Σίνερ για Τσιτσιπά στο Ρότερνταμ

Ο Γιάνικ Σίνερ έκλεισε ραντεβού με τον Στέφανο Τσιτσιπά στον δεύτερο γύρο του Ρότερνταμ.

Ο Ιταλός τενίστας χρειάστηκε τρία σετ για να κερδίσει τον Μπενζαμέν Μπονζί (6-2, 3-6, 6-1), αλλά θα βρεθεί στον δρόμο του Στέφανου σε ματς που θα μπορούσε να είναι και τελικός τουρνουά.

Ο Νο14 του κόσμου τελείωσε το παιχνίδι με 7 άσους (κανένα διπλό λάθος), πήρε το 78% πίσω από το πρώτο service, ενώ φάνηκε αρκετά…ασυνεπής στις ευκαιρίες για break ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 4/13 break-points.

Τσιτσιπάς και Σίνερ έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν έξι φορές, με τον Στέφανο να μετρά πέντε νίκες και μία ήττα (Ρώμη το 2020). Τελευταία νίκη του Στέφανου ήταν στον γύρο των “16” του Australian Open τον περασμένο μήνα με 3-2 σετ. Από τα έξι ματς που έχουν παίξει οι δυο τους, τα τρία ήταν στο Masters της Ρώμης, τα δύο στο Australian Open κι έχουν άλλο ένα παιχνίδι στα ημιτελικά της Βαρκελώνης το 2021.