Rotterdam Open: Έκανε την έκπληξη ο Μπράουερ κόντρα στον Χίσλερ (vid)

Αν και ήταν το ξεκάθαρο αουτσάιντερ της αναμέτρησης, ο Χάις Μπράουερ επικράτησε με 2-0 σετ του Μαρκ Αντρέα Χίσλερ και πήρε την πρόκριση για τον 2ο Γύρο του Rotterdam Open. Ο Νο160 στον κόσμο Ολλανδός, ο οποίος μπήκε με wild card στο κυρίως ταμπλό, επιβλήθηκε με 6-3, 7-5, πανηγυρίζοντας έτσι μόλις την 4η νίκη καριέρας στο κυρίως ταμπλό ενός τουρνουά της ATP, ενώ αυτό συνέβη στο πρώτο του φετινό ματς σε κυρίως ταμπλό.

Αγωνιστικά, στο πρώτος μέρος ο 26χρονος Μπράουερ φρόντισε να μην απειληθεί ούτε μία φορά με μπρέικ, είχε 88% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς και με ένα μπρέικ στο 6ο γκέιμ βρήκε τον τρόπο για να επικρατήσει με 6-3. Στο δεύτερο σετ, ο Ελβετός είχε το πρώτο του μπρέικ πόιντ στο 4ο γκείμ που όμως χάθηκε. Αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία ευκαιρία του, καθώς ο Ολλάνδός βρήκε από την πλευρά του μπρέικ στο 11ο γκέιμ για να προηγηθεί με 6-5 και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς για να κλείσει το ματς έπειτα από 1 ώρα και 20 λεπτά μάχης.

Στην επόμενη φάση, ο Χάις Μπράουερ θα τεθεί αντιμέτωπος με έναν εκ των Χόλγκερ Ρούνε και Κονστάν Εστιέν.