Davis Cup, Ελλάδα-Εκουαδόρ 2-1: Ήττα στο διπλό για Π. Τσιτσιπά και Σκορίλα (vids)

Την ήττα με 2-0 σετ (7-6(4), 6-4) γνώρισαν οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Αλέξανδρος Σκορίλας, κόντρα στους Γκονζάλο Εσκομπάρ και Ντιέγκο Ιντάλγκο, μετά από 2 ώρες αγώνα, στο πλαίσιο του 3ου χρονικά αγώνα του tie της Ελλάδας με το Εκουαδόρ, για το Davis Cup στο ΟΑΚΑ.

Η Εθνική μας ομάδα πλέον προηγείται με 2-1 στις νίκες απέναντι στους φιλοξενούμενους, και αν νικήσει στον επόμενο αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς τον Αντρές Αντράντε τότε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα εξασφαλίσει την πρόκριση στο World Group I.

Στο 1ο σετ, αμφότερες οι δύο ομάδες έθεσαν ως προτεραιότητα την ακεραιότητα των σερβίς τους, με αποτέλεσμα να φτάσουν ισόπαλες μέχρι το 12ο game, και να οδηγήσουν το ματς σε tie-break, για να κριθεί εκεί ο νικητής (6-6)

Εκεί, μετά από 10 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα “μάχης”, οι Εσκομπάρ και Ιντάλγκο επικράτησαν με επιμέρους σκορ 7-4, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για τη νίκη στο διπλό.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παίκτης του Εκουαδόρ χτύπησε άθελά του ball boy με το μπαλάκι “,”description”:”Παίκτης του Εκουαδόρ χτύπησε άθελά του ball boy με το μπαλάκι “,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMi8wNS8xMS8xNl8yM182M2RmOTAwNzJkMjk5LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT59S”,”uploadDate”:”2023-02-05T11:15:07.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqal31c4ub3d”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Στο 2ο σετ, μέχρι και το 6ο game καμία από τις δύο πλευρές δε ξεχώριζε, καθώς δεν είχαμε κάποιο break μέχρι εκείνο το σημείο (3-3). Στο αμέσως επόμενο, οι παίκτες του Εκουαδόρ έσπασαν για πρώτη φορά το σερβίς των Ελλήνων, και με άψογη υπεράσπιση στο δικό τους στη συνέχεια έχτισαν διαφορά (5-3).

Το Ελληνικό δίδυμο κατάφερε να μειώσει την απόσταση στο 9ο game, κερδίζοντάς το στις λεπτομέρειες (5-4), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 10ο και τελευταίο να κλείσουν το ματς, παίρνοντας μία καθαρή νίκη (6-4).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Μόνος του και όλοι τους | Το απίστευτο solo του Πέτρου Τσιτσιπά στο φιλέ “,”description”:”Ένας φανταστικός πόντος δια χειρός Πέτρου Τσιτσιπά στο διπλό”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMi8wNS8xMS8yNV8yNV82M2RmOTIyNTU2NTc0LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT33S”,”uploadDate”:”2023-02-05T11:24:54.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqalatolydyh”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}

Ακολουθεί η αναμέτρηση του 24χρονου Έλληνα τενίστα, αλλά και No. 3 του κόσμου, απέναντι στον Αντράντε, και μετέπειτα το παιχνίδι του Αριστοτέλη Θάνου κόντρα στον Γκιγιέν, που θα ολοκληρώσει τη σειρά των αγώνων με το Εκουαδόρ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Π. Τσιτσιπάς/ Σκορίλας – Εσκομπάρ/Ιντάλγκο 0-2 ΣΕΤ |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Π. Τσιτσιπάς/ Σκορίλας – Εσκομπάρ/Ιντάλγκο 0-2 ΣΕΤ |HIGHLIGHTS|”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMi8wNS8xMi8xOV8yMl82M2RmOWVjYWU2NTc0LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT3M34S”,”uploadDate”:”2023-02-05T12:18:40.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cqamek888uzd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}