Σακελλαρίδη-Μπονταρένκο 0-2: Αποκλεισμός στον 1ο γύρο του Πόρτο

Ηττήθηκε στο πλαίσιο του 1ου γύρου του ITF Pro τουρνουά των 40.000 δολαρίων του Πόρτο η Σαπφώ Σακελλαρίδη, το οποίο διεξάγεται το χρονικό διάστημα 30/01-05/02.

Η 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια έχασε από την Μαρία Μπονταρένκο με 2-0 σετ (7-5, 6-2), μετά από μία ώρα και 48 λεπτά αγώνα, και μένει εκτός διοργάνωσης.

Στο 1ο σετ, αν και μέχρι το 6ο game η Σαπφώ στεκόταν καλύτερα στο κορτ, ενώ είχε και ένα break εις βάρος της αντιπάλου της (4-2), είδε την Μπονταρένκο να ανατρέπει το σκορ μέχρι το 9ο game, σβήνοντας μάλιστα το break της, ενώ δεν κατάφερε να στείλει την αναμέτρηση στο tie-break, δεχόμενη και δεύτερο break στο 12ο game (7-5).

Στο 2ο σετ, μέχρι το 3ο game οι ισορροπίες ήταν απόλυτα μοιρασμένες, με την No. 408 της παγκόσμιας κατάταξης να πραγματοποιεί το 3ο break της (για την ώρα) κόντρα στη Σαπφώ, και να παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα (3-1). Στη συνέχεια η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα μέχρι και το 7ο game (5-2), όμως στο 8ο και τελευταίο η Μπονταρένκο έσπασε εκ νέου το σερβίς της Ελληνίδας, και την απέκλεισε από το τουρνουά (6-2).

Θυμίζουμε, ότι στον ίδιο γύρο ηττήθηκε χθες Τρίτη (31/01) και η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, από την Ισπανίδα Λούτσια Κορτέζ Γιόρκα, με 6-4, 6-2, μένοντας και αυτή από νωρίς εκτός διεκδίκησης του τίτλου.