Australian Open: Σαμπαλένκα – Μέρτενς 2-0, παραμένει αήττητη το 2023 η Λευκορωσίδα

Η Αρίνα Σαμπαλένκα πήρε την πρόκριση για τον γύρο των 16 του Αυστραλιανού Όπεν μετά τη νίκη της με 6-2 6-3 επί της Βελγίδας Ελίζ Μέρτενς.

Η Λευκορωσίδα δεν έχει χάσει σε 7 ματς που έχει δώσει μέσα στο 2023 και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στη Μέρτενς εξασφαλίζοντας τη νίκη και την πρόκριση σε μία ώρα και 15 λεπτά.

Επόμενη αντίπαλος της Σαμπαλένκα θα είναι η Μπελίντα Μπέντσιτς καθώς η Ελβετή, κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, νίκησε νωρίτερα στα 2 σετ την Ιταλίδα Καμίλα Τζόρτζι. «Είμαι συγκεντρωμένη στον εαυτό μου και προσπαθήσω να κρατήσω ψηλά το επίπεδο του παιχνιδιού», είπε η Σαμπαλένκα. «Απολαμβάνω την παρουσία μου εδώ και την ατμόσφαιρα που επικρατεί. Παίζω λίγο καλύτερα συγκριτικά με πέρυσι, ίσως για αυτό το απολαμβάνω περισσότερο, ίσως αυτή να είναι η διαφορά».