Australian Open: Ξεπέρασε το… ύπουλο εμπόδιο της Φερνάντες η Γκαρσία (vid)

Μία θέση στον 3ο Γύρο του Αυστραλιανού Όπεν εξασφάλισε η Καρολίν Γκαρσία έπειτα από τη νίκη της με 2-0 σετ κόντρα στην Λέιλα Φερνάντες. Αν και η Νο4 στον κόσμο Γαλλίδα ήταν εξαρχής το φαβορί, το τελικό 7-6(5), 7-5 έρχεται να υπογραμμίσει πόσο απαιτητική ήταν αυτή η δοκιμασία.

Στο πρώτο μέρος η Γκαρσία ήταν απογοητευτική στο δεύτερο σερβίς της, παίρνοντας μόλις το 38% των πόντων που διεκδίκησε (8/21). Παράλληλα, έσβησε 5/6 μπρέικ πόιντ που αντιμετώπισε και σε συνάρτηση με ένα δικό της μπρέικ οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ όπου, αν και βρέθηκε πίσω με 5-2, υπερίσχυσε με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, οι δυο τους πήγαν χέρι-χέρι ως το 5-5, αν και η Καναδή είχε χάσει τρία μπρέικ πόιντ. Στο 11ο γκέιμ ήρθε το κομβικό σπάσιμο του αντίπαλου σερβίς από την Γκαρσία, η οποία στη συνέχεια έκλεισε το ματς έπειτα από 1 ώρα και 52 λεπτά μάχης.

Στην επόμενη φάση η Γκαρσία θα τεθεί αντιμέτωπη με την Λόρα Ζίγκμουντ, η οποία νίκησε με 5-7, 7-5, 6-3 την Ιρίνα Καμέλια Μπέγκου.