Australian Open: Πρόκριση με… επίδειξη ισχύος από Κόκκινακη! (vid)

Το εισιτήριο για τον 2ο Γύρο του Αυστραλιανού Όπεν εξασφάλισε… με άνεση ο Θανάσης Κοκκινάκης. Ο Νο110 στον κόσμο ΕλληνοΑυστραλός επιβλήθηκε με 6-1, 6-2, 6-2 του Φάμπιο Φονίνι, σε μία αναμέτρηση που άρχισε και… σχεδόν ολοκληρώθηκε την Τρίτη, πριν διακοπεί για να συνεχιστεί σήμερα.

Ουσιαστικά, ο Κοκκινάκης είχε σχεδόν “καθαρίσει” τη νίκη από την προηγούμενη ημέρα. Είχε πάρε το πρώτο σετ πραγματοποιώντας δύο μπρέικ, ενώ στο δεύτερο επίσης έσπασε δύο φορές το αντίπαλο σερβίς, δίχως ποτέ να απειληθεί το δικό του.

Στο τρίτο μέρος ξανά ο Κοκκινάκης βρέθηκε μπροστά με μπρέικ και ενώ το σκορ ήταν στο 4-2 η αναμέτρηση διεκόπη, για να ολοκληρωθεί σήμερα. Αυτό συνέβη με τον ΕλληνοΑυστραλό αρχικά να κάνει μπρέικ για το 5-2 και μετά με love game να κλείνει το ματς έπειτα από 1 ώρα και 45 λεπτά αγωνιστικού χρόνου.

Στην επόμενη φάση ο Κοκκινάκης θα αντιμετωπίσει τον Άντι Μάρεϊ, ο οποίος νίκησε την Τρίτη με 6-3, 6-3, 4-6, 6-7(7), 7-6(6) τον Ματέο Μπερετίνι.