Australian Open: Πρόκριση… δίχως μπελάδες για Σφιόντεκ (vid)

Το εισιτήριο για τον 3ο Γύρο του Αυστραλιανού Όπεν πήρε με άνεση η Ίγκα Σφιόντεκ. Η Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης Πολωνή επιβλήθηκε με 6-2, 6-3 της Καμίλα Οσόριο, φτάνοντας σε μία ελεγχόμενη νίκη και διευρύνοντας το σερί που τη θέλει να φτάνει τουλάχιστον ως την τρίτη φάση σε κάθε Γκραν Σλαμ από το 2020 και εντεύθεν.

Το πρώτο σετ πάντως μπορεί να χαρακτηριστεί… ροντέο. Αν και η Σφιόντεκ έκανε τέσσερα μπρέικ, είδε την Κολομβιανή αντίπαλό της να αξιοποιεί και τα δύο μπρέικ πόιντ της, δημιουργώντας κινδύνους, οι οποίοι βέβαια δεν της ήταν αρκετοί. Στο δεύτερο μέρος αμφότερες βελτίωσαν τα ποσοστά των σερβίς τους, με την Πολωνή να έχει ξανά ένα μπρέικ περισσότερο (2 έναντι 1) και να κλείνει το ματς έπειτα από 1 ώρα και 24 λεπτά.

Στην επόμενη φάση ο Σφιόντεκ θα αντιμετωπίσει μία εκ των Μπιάνκα Αντρεέσκου και Κριστίνα Μπούσα.