Australian Open: Προχωράει ακάθεκτη η Πεγκούλα (vid)

Την πρόκριση για τον 3ο Γύρο του Αυστραλιανού Όπεν εξασφάλισε η Τζέσικα Πεγκούλα. Η Νο3 στον κόσμο Αμερικανίδα επιβλήθηκε με 6-2, 7-6(5) της Αλιαξάντρα Σασνόβιτς, δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση αυτή την περίοδο.

Όπως μαρτυρά και το σκορ, το πρώτο μέρος ήταν και το πιο εύκολο για την 28χρονη Πεγκούλα. Οι μόλις 8 winner μαζί με 17 αβίαστα λάθη της Λευκορωσίδας, άνοιξαν τον δρόμο για να κάνει η Αμερικανίδα τρία μπρέικ (δεχόμενη μόνο ένα) και να φτάσει στο 6-2.

Αντιθέτως, στο δεύτερο μέρος η μάχη ήταν πολύ πιο οριακή. Αμφότερες είχαν ποσοστά κάτω του 50% στο δεύτερο σερβίς τους, αμφότερες δέχθηκαν από δύο μπρέικ, οπότε όλα ξεκαθάρισαν στο τάι μπρέικ. Εκεί η Νο3 στον κόσμο από το Μπάφαλο υπερίσχυσε στις λεπτομέρειες, δίνοντας τέλος στο ματς έπειτα από 1 ώρα και 31 λεπτά.

Στην επόμενη φάση η Πεγκούλα θα τεθεί αντιμέτωπη με μία εκ των Ολίβια Γκαντέτσκι και Μάρτα Κόστιουκ.