Australian Open: “Παρών” στην επόμενη φάση ο Σαποβάλοφ (vid)

Μία θέση στον 2ο Γύρο του Αυστραλιανού Όπεν εξασφάλισε ο Ντένις Σαποβάλοφ, έπειτα από τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Ντούσαν Λάγιοβιτς. Ο Νο22 στον κόσμο Καναδός επέβαλε το παιχνίδι του στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας έτσι στο τελικό 6-4, 4-6, 6-4, 6-1.

Στο πρώτο μέρος, ο Σαποβάλοφ αρκέστηκε στο να αξιοποιήσει μόλις ένα από τα επτά μπρέικ πόιντ του, για να φτάσει και στην κατάκτησή του. Αντιθέτως, στο δεύτερο μέρος ο Σέρβος ήταν πολύ πιο σταθερός και προσεκτικός στο σερβίς του, δεν απειλήθηκε ποτέ από μπρέικ πόιντ και ένα δικό του μπρέικ αρκούσε για να έρθει η ισοφάριση.

Το τριτο σετ εξελίχθηκε σε μία απαιτητική διελκυστίνδα για τον Σαποβάλοφ, όμως ο 23χρονος Καναδός βρήκε το ένα μπρέικ παραπάνω για να φτάσει στο 6-4, ενώ στο τέταρτο μέρος ο Λάγιοβιτς δεν μπόρεσε να εμφανιστεί ανταγωνιστικός, με αποτέλεσμα το σετ και συνολικά το ματς να καταλήξουν στον Σαποβάλοφ έπειτα από 2 ώρες και 23 λεπτά μάχης.

Στην επόμενη φάση ο Σαποβάλοφ θα αντιμετωπίσει τον Ερνέστο Εσκομπέδο ή τον Τάρο Ντάνιελ.