Australian Open: Η επιβλητική Κόστιουκ ξεπέρασε το εμπόδιο της Ανισίμοβα! (vid)

Μία από τις πρώτες εκπλήξεις του Αυστραλιανού Όπεν ήρθε στο ταμπλό των γυναικών και συγκεκριμένα από τον Μάρτα Κόστιουκ. Η Νο57 στον κόσμο Ουκρανή επιβλήθηκε με 6-3, 6-4 της Αμάντα Ανισίμοβα, προχωρώντας στον 2 Γύρο και θέτοντας την Νο29 στην κατάταξη Αμερικανίδα εκτός συνέχειας.

Στο πρώτο σετ, όλοι οι βασικοί στατιστικοί τομείς της Κόστιουκ ήταν ανώτεροι από τους αντίστοιχους της αντιπάλου της, ωστόσο χρειάστηκε να σβήσει ένα μπρέικ πόιντ και παράλληλα να αξιοποιήσει το μοναδικό δικό της για να φτάσει στο 6-3. Στο δεύτερο μέρος η Κόστιουκ είχε 13 winner με μόλις 6 αβίαστα λάθη, ενώ μετέτρεψε σε μπρέικ και τις τρεις ευκαιρίες της, για να φτάσει στο 6-4 και να κλείσει το ματς έπειτα από 1 ώρα και 18 λεπτά.

Στην επόμενη φάση η Κόστιουκ θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ολίβια Γκαντέτσκι, η οποία νίκησε με 7-5, 6-1 την Πολίνα Κουντερμέτοβα.