United Cup, Τσιτσιπάς-Ντιμιτρόφ 2-1: Τα highlights της αναμέτρησης (vid)

Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Ελλάδα στην πρεμιέρα της στο United Cup απέναντι στη Βουλγαρία, με πρωταγωνιστές της τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ και τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Η 29χρονη Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της Νο. 381 του κόσμου, Ιζαμπέλα Σινίκοβα, με 2-1 στα σετ (3-6, 6-4, 6-1), ενώ ο No. 5 της παγκόσμιας κατάταξης επιβλήθηκε του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με το ίδιο σκορ (4-6, 6-2, 7-6(4), θέτοντας έτσι τις βάσεις για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι, ο Στέφανος κατάφερε να ολοκληρώσει μια σπουδαία ανατροπή, καθώς είχε χάσει το πρώτο σετ, δεχόμενος break στο φινάλε του.

Η αντεπίθεσή του ξεκίνησε στο 2ο game του 2ου σετ, όπου ξεκίνησε να τρέχει ένα εντυπωσιακό σερί, “τελειώνοντας” από νωρίς την υπόθεση για την ισοφάριση, ενώ στην τελευταία στροφή του αγώνα άντεξε, βρήκε στην κρίσιμη ώρα τα εύστοχα χτυπήματα, και στο tie-break πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Τσιτσιπάς – Ντιμιτρόφ 2-1 ΣΕΤ |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8xMi8yOS8wOS81MV8wMl82M2FkNjMwNmJmYjU3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M37S”,”uploadDate”:”2022-12-29T09:53:22.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpe7cquqxdzd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}