Σακελλαρίδη-Τζιτακόατ 2-0: Πρόκριση στους “8” του Μόναστιρ

Την πρόκριση στους “8” του ITF Pro τουρνουά των 25.000 δολαρίων πανηγύρισε η Σαπφώ Σακελλαρίδη, το οποίο διεξάγεται στο Μόναστιρ της Τυνησίας.

Η 19χρονη Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της Γίνγκλαντ Τζιτακόατ με 2-0 σετ (7-5, 6-1), μετά από μία ώρα και 24 λεπτά παιχνιδιού, και συνεχίζει κανονικά στη διοργάνωση.

Η Σαπφώ στο 1ο σετ διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα από την αντίπαλό της, η οποία βρήκε σκορ ισοφάρισης στο 10 game, σβήνοντας και τα δύο break της Ελληνίδας (5-5). Στο κρίσιμο σημείο όμως, η Σακελλαρίδη κράτησε την Τζιτακόατ στους 15 (6-5), ενώ στη συνέχεια πραγματοποίησε το 3ο της break, για να βάλει τα θεμέλια της straight νίκης (7-5).

Στο 2ο και τελευταίο σετ, είδαμε έναν επιθετικό “μονόλογο” από την No. 309 της παγκόσμιας κατάταξης, η οποία ξεκίνησε με σερί τεσσάρων κερδισμένων games (4-0), η αντίπαλός της απάντησε με break στο 5ο game, αλλά αυτό δεν πτόησε την Ελληνίδα να κατακτήσει άλλα δύο, για να ολοκληρώσει με επιτυχία τις προσπάθειές της (6-1).

Στους “8” του τουρνουά η Σαπφώ θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα, και No. 8 στον κόσμο, Κσένια Ζαΐτσεβα