Αποκλείστηκαν στα προημιτελικά στο διπλό του Ηρακλείου Χρήστος Αντωνόπουλος και Αλέξανδρος Σκορίλας

Δεν τα κατάφεραν Χρήστος Αντωνόπουλος και Αλέξανδρος Σκορίλας, στα πλαίσια των προημιτελικών του ITF Pro τουρνουά των 25.000 δολαρίων, που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

Οι δύο Έλληνες τενίστες ηττήθηκαν από τους Στέφανο Ντ’ Αγκοστίνο και Πιέτρο Παμπάνιν με 2-0 σετ (7-6(3), 7-5), μετά από μία ώρα και 16 λεπτά αγώνα.

Στο 1ο σετ, και οι δύο ομάδες διατήρησαν στο μέγιστο την ακεραιότητα των σερβίς τους, οδηγούμενες έτσι στο tie-break, όπου μετά από 7 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα οι Ιταλοί κατάφεραν να επικρατήσουν με επιμέρους σκορ 7-3.

Στο 2ο και τελευταίο σετ, με βάση την έκβαση της αναμέτρησης, οι ισορροπίες παρέμειναν ίδιες, καθώς μέχρι και το 10ο game οι δύο δυάδες ήταν ισόπαλες, δίνοντας την εντύπωση πως θα οδηγηθούν σε νέο tie-break.

Αυτό δεν έγινε πραγματικότητα όμως, μιας και μετά την επιτυχημένη υπεράσπιση του σερβίς τους στο 11ο game, Ντ’ Αγκοστίνο και Παμπάνιν έσπασαν το σερβίς των Ελλήνων στο τελευταίο και ολοκλήρωσαν την straight νίκη.

Στα ημιτελικά της Κρήτης, θα αντιμετωπίσουν τους Νέιλ Ομπερλέιτνερ και Τιμ Σαντκόλεν, με φόντο μία θέση στον τελικό.