Paris Masters: Ο Πολ στον δρόμο του Τσιτσιπά! (vid)

Ο Τόμι Πολ θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στα προημιτελικά του Paris Masters. Ο Αμερικανός επικράτησε με 6-4, 6-4 του Πάμπλο Καρένιο Μπούστα, κερδίζοντας έτσι μία θέση στην τελική οκτάδα του τουρνουά.

Ο Νο31 στον κόσμο Αμερικανός εμφανίστηκε πολύ δυναμικό στα σέρβις γκέιμ του αντιπάλου του, έφτασε έξι φορές σε μπρέικ πόιντ και εν τέλει με ένα μπρέικ πήρε το προβάδισμα. Στο δεύτερο σετ αν και ο Νο14 στον κόσμο είχε ένα μπρέικ και το αξιοποίησε, κάτι τέτοιο δεν ήταν αρκετό. Ο Πολ είχε για άλλη μία φορά έξι μπρέικ πόιντ, αυτή τη φορά αξιοποίησε τα δύο και με 6-4 έκλεισε το ματς έπειτα από 1 ώρα και 19 λεπτά.

Τόμι Πολ και Στέφανος Τσιτσιπάς έχουν αναμετρηθεί άλλες δύο φορές στο παρελθόν, το 2019 στη Ουάσινγκτον και το 2021 στη Λυόν, με τον Έλληνα τενίστα να παίρνει ισάριθμες νίκες.