Vienna Open: Πρόκριση με… κόπο και ιδρώτα για τον Νόρι! (vid)

Έστω και εάν χρειάστηκε μία μάχη που κρίθηκε στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ, ο Κάμερον Νόρι έκαμψε την αντίσταση του Πέδρο Κάτσιν και πήρε το εισιτήριο για τον 2ο Γύρο του Vienna Open. Με αυτόν τον τρόπο ο Βρετανός έφτασε και τον… στρογγυλό αριθμό των 100 νικών από την αρχή του 2021 μέχρι σήμερα, διανύοντας μακράν στην καλύτερη διετία της καριέρας του.

Στο πρώτο σετ αμφότεροι είχαν ευκαιρίες για μπρέικ, με τον Νο55 στον κόσμο Αργεντινό όμως να αξιοποιεί μία από τις δύο δικές του, φτάνοντας στο 6-3. Στο δεύτερο μέρος ο Νο13 στην κατάταξη Νόρι έσβησε τέσσερα μπρέικ πόιντ και αξιοποιώντας δύο δικές του ευκαιρίες πήρε το σετ, φέρνοντας τη μάχη σε ισορροπία.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ ο Νόρι ήταν σαφώς πιο επικίνδυνος, είχε πέντε χαμένα μπρέικ πόιντ δίχως να απειληθεί το δικό του σερβίς και, παρόλο που απέτυχε να πάρει από νωρίς προβάδισμα, στη διαδικασία του τάι μπρέικ επιβλήθηκε με 7-1, κλείνοντας την αναμέτρηση έπειτα από 2 ώρες και 7 λεπτά.

Στην επόμενη φάση ο Κάμερον Νόρι θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ματς του Ταλόν Χρίκσπουρ με τον Μάρκος Τζιρόν.