Vienna Open: Νικητής ο Σαποβάλοφ στην “τιτανομαχία” με Φριτς! (vid)

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του Vienna Open πήρε ο Ντένις Σαποβάλοφ, επικρατώντας με 6-1, 4-6, 6-3 του Τέιλορ Φριτς. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη του Καναδού επί τενίστα ψηλότερα από τον ίδιο στην παγκόσμια κατάταξη από τον Αύγουστο και την τότε πρόκρισή του επί του Ντιμιτρόφ στο Μάστερς του Σινσινάτι.

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε έναν μονόλογο για τον Νο19 στον κόσμο Καναδό, αφού κρατώντας ανέπαφο το σερβίς του και πραγματοποιώντας τρία μπρέικ έφτασε στο 6-1. Στο δεύτερο μέρος ο Νο10 στον κόσμο Φριτς τράβηξε… χειρόφρενο στον αντίπαλό του, πέτυχε το μοναδικό μπρέικ και με 6-4 έφερε την αναμέτρηση στα ίσα.

Στο τρίτο σετ η κομβική στιγμή ήρθε στο 6ο γκέιμ με τον Σαποβάλοφ να πετυχαίνει το πολύτιμο μπρέικ. Ο 25χρονος Αμερικανός δεν μπόρεσε να βρει απάντηση και έτσι ο Καναδός έκλεισε το ματς έπειτα από 1 ώρα και 42 λεπτά μάχης.

Στα προημιτελικά ο Σαποβάλοφ θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό Ντάνιελ Έβανς.