Vienna Open: Άνετα στη Φάση των “16” ο Τζιρόν

Μία θέση στον 2ο Γύρο του Vienna Open εξασφάλισε η Μάρκος Τζιρόν, έπειτα από την άνετη νίκη του με 6-4, 6-2 επί του Ταλόν Χρίκσπουρ. Ο Νο58 στον κόσμο Αμερικανός παρουσιάστηκε αποτελεσματικός σε όλα τα κρίσιμα σημεία, πραγματοποιώντας νικηφόρο ντεμπούτο στο τουρνουά της Αυστριακής πρωτεύουσας.

Το πρώτο σετ ήταν το πιο ισορροπημένο, με τον Νο71 στον κόσμο Ολλανδός να φτάνει τρεις φορές σε μπρέικ πόιντ, δίχως να μπορεί όμως να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του. Αντιθέτως, ο Τζιρόν βρήκε το μοναδικό μπρέικ για το 6-4.

Στο δεύτερο μέρος ο Αμερικανός ήταν ακόμη πιο ουσιαστικός, καθώς μετέτρεψε σε μπρέικ και τα δύο μπρέικ πόιντ του, το σερβίς του δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και έτσι έκλεισε το ματς μέσα σε 1 ώρα και 14 λεπτά.

Στην επόμενη φάση ο Τζιρόν θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Βρετανό Κάμερον Νόρι.