Vienna Open: Προχωρά ακάθεκτος ο Σαποβάλοφ (vid)

Μία θέση στον 2ο Γύρο του Vienna Open εξασφάλισε ο Ντένις Σαποβάλοφ, επικρατώντας με 6-4, 6-4 του Γιούρο Ροντιόνοφ. Αν και ο Αυστριακός έδωσε μερικά εξαιρετικά δείγματα γραφής στο παιχνίδι του, αυτό δεν αρκούσε για να βάλει… τρικλοποδιά στον Καναδό.

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο απαιτητικό για τον Σαποβάλοφ. Ο Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη Καναδός δέχθηκε ένα μπρέικ, ωστόσο ήταν άκρως αποτελεσματικός στις δικές του ευκαιρίες, καθώς με δύο μπρέικ σε ισάριθμα μπρέικ πόιντ έφτασε στο 6-4.

Στα μισά του δεύτερου σετ ο Σαποβάλοφ πέτυχε το μπρέικ που του έδωσε αυξημένο προβάδισμα. Παρόλο που στο 5-4 υπέρ του Καναδού ο Νο130 στον κόσμο Αυστριακός είχε τέσσερα μπρέικ πόιντ για να σώσει το ματς, δεν τα αξιοποίησε και ο 23χρονος Σαποβάλοφ έδωσε τέλος στην αναμέτρηση έπειτα από 1 ώρα και 41 λεπτά.

Στη 2η φάση το εμπόδιο θα είναι σαφώς μεγαλύτερο, αφού ο Σαποβάλοφ θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Τέιλορ Φριτς.