Vienna Open: “Καθάρισε” μέσα σε 68 λεπτά ο Σερούνδολο (vid)

Σε αρκετά άνετη υπόθεση εξελίχθηκε για τον Φρανσίσκο Σερούνδολο ο 1ος Γύρος του Vienna Open, αφού επιβλήθηκε με 6-3, 6-3 του Φίλιπ Μίσολιτς μέσα σε μόλις 1 ώρα και 8 λεπτά παιχνιδιού. Ο Αργεντινός πήρε έτσι το εισιτήριο για τη Φάση των “16”, προσθέτοντας μία πειστική εμφάνιση στο βιογραφικό του.

Στην πραγματικότητα, αν και το σκορ των δύο σετ ήταν όμοιο, στο πρώτο μέρος ο Νο150 στον κόσμο Αυστριακός ήταν αρκετά πιο ανταγωνιστικός, τουλάχιστον ως το 5ο γκέιμ. Μετά ήρθε το πρώτο μπρέικ υπέρ του Σερούνδολο για το 4-3 και στη συνέχεια ο Μίσολιτς… κατέρρευσε δεχόμενος άλλο ένα μπρέικ στο τελευταίο γκέιμ για το 6-3.

Στο δεύτερο σετ απλά ο Σερούνδολο διατήρησε το μομέντουμ βρίσκοντας από νωρίς το απαραίτητο μπρέικ, ο Μίσολιτς απέτυχε να απειλήσει το αντίπαλο σερβίς και ο Νο29 στον κόσμο Αργεντινός έφτασε με ευκολία στη νίκη.

Στον επόμενο γύρο ο Σερούνδολο να συγκρουστεί με τον νικητή της αναμέτρησης Γκαρίν-Σίνερ.