Basel Open: Μάρεϊ-Σαφιούλιν 2-1: Νέα «μαραθώνια» νίκη για τον Βρετανό

Με τον τρόπο που τον έχει χαρακτηρίσει στην καριέρα του, με ματς που κρατούν ώρες και με σκληρή προσπάθεια, ο Άντι Μάρεϊ πήρε τη νίκη στα τρία σετ απέναντι στον Ρόμαν Σαφιούλιν και εξασφάλισε την παρουσία του στο δεύτερο γύρο του τουρνουά της Βασιλείας.

Ο Ρώσος Σαφιούλιν, νούμερο 93 στην παγκόσμια κατάταξη και έχοντας αρχίσει από τα προκριματικά της διοργάνωσης έκανε δικό του το πρώτο σετ με 7-5 στη διαδικασία του τάι μπρέικ. Ο 35χρονος Βρετανός, πρώην νούμερο ένα στον κόσμο και στο νούμερο 49 αυτή την περίοδο, απάντησε στο δεύτερο το οποίο έκανε δικό του με 6/3 στα γκέιμ.

Τεράστια μάχη στο τρίτο σετ με τον Σαφιούλιν να προηγείται 4/1 στα γκέιμ ωστόσο ο Μάρεϊ έκανε δικά του τα τελευταία πέντε γκέιμ και με 6/4 εξασφάλισε την παρουσία του στο δεύτερο γύρο μετά από ματς διάρκειας δύο ωρών και 40 λεπτών. Επόμενος αντίπαλος του Μάρεϊ θα είναι ο νικητής από την αναμέτρηση του Ισπανού Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ με τον Σέρβο Λάζλο Τζέρε.