Tennis Napoli Cup: Ιταλική υπόθεση ο τελικός (vid)

Ματέο Μπερετίνι και Λορέντσο Μουζέτι θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν δικό τους τον τίτλο στο τουρνουά τένις που διεξάγεται στη Νάπολι καθώς και οι δύο πήραν τη νίκη μπροστά στο κοινό της χώρας τους στα ημιτελικά.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό ο Μπερετίνι χρειάστηκε τρία σετ για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μακένζι ΜακΝτόναλντ. Ο Αμερικανός έκανε δικό του το πρώτο σετ με 6/3 στα γκέιμ με τον Μπερετίνι  να απαντά στο δεύτερο με 7-2 στη διαδικασία του τάι μπρέικ ενώ το τρίτο το έκανε δικό του με 6/3 στα γκέιμ ολοκληρώνοντας την ανατροπή σε ένα ματς που είχε διάρκεια δύο ωρών και 25 λεπτών.

Αντίπαλος του Μπερετίνι, στον τελικό, θα είναι ο συμπατριώτης του, Λορέντσο Μουζέτι, ο οποίος είχε σαφώς ευκολότερο έργο απέναντι στον Μίομιρ Κετσμάνοβιτς με τον Σέρβο να αποκλείει στον προηγούμενο γύρο τον νούμερο ένα του ταμπλό, τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο Μπούστα. Ο Μουζέτι πήρε το πρώτο σετ με 6/3 και το δεύτερο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο με 6/4 στα γκέιμ σε μιάμιση ώρα παιχνιδιού.