Firenze Open, Μουζέτι-ΜακΝτόναλντ 2-0: Στα ημιτελικά ο Ιταλός

Την πρόκριση για την ημιτελική φάση του τουρνουά τένις που διεξάγεται στη Φλορεντία, το Firenze Open, εξασφάλισε μπροστά στο κοινό της χώρας του ο Λορέντσο Μουζέτι ο οποίος πήρε τη νίκη στα δύο σετ απέναντι στον Αμερικανό Μακένζι ΜακΝτόναλντ.

Στην πρώτη τους αναμέτρηση ο Ιταλός, νούμερο 27 στην παγκόσμια κατάταξη, έφτασε στη νίκη σε μία ώρα και 17 λεπτά παίρνοντας το πρώτο σετ με 6-3 και το δεύτερο – και όπως αποδείχθηκε τελευταίο – με 6-2 στα γκέιμ, απέναντι σε έναν αντίπαλο που βρίσκεται στο νούμερο 79 κόσμου.

Αντίπαλός του στα ημιτελικά θα είναι ο νικητής από το ματς του Καναδού Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ με τον Μπράντον Νακασίμα από τις Ηνωμένες Πολιτείες. Γνωστό είναι το άλλο ζευγάρι του ημιτελικού με τον Αμερικανό Τζέι Τζέι Γουλφ να νικά τον Καζάκο Αλεξάντερ Μπούμπλικ στα τρία σετ (3/6, 7/5, 6-1) και να αντιμετωπίζει τον Σουηδό Μίκαελ Ίμερ ο οποίος με την σειρά του επικράτησε στα δύο σετ (6/4, 6/2) του Ισπανού Ρομπέρτο Καρμπάγιες Μπαένα.