Φουριόζος στους «4» ο Τζόκοβιτς (vids)

Μεγάλη πρόκριση για τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα ημιτελικά του Astana Open, επικρατώντας του Κάρεν Κχατσάνοφ με 2-0 σετ (6-4, 6-3).

Στο 1ο σετ, ο 35χρονος Σέρβος τενίστας έφτασε να προηγείται με 3 games (3-0), κάνοντας και break στο ενδιάμεσο, για να δεχθεί την ισοφάριση, στη συνέχεια, από το No. 18 του ταμπλό, που πήρε πίσω το break (3-3), ώστε να επανέλθουν οι ισορροπίες στην αναμέτρηση.

Οι δύο τενίστες μοιράστηκαν τα επόμενα 2 games (4-4), για να ακολουθήσει ένα κομβικό σερί του Νόλε, που με νέο break έκανε το 6-4, και κατέκτησε το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ, ο No. 7 της παγκόσμιας κατάταξης προηγήθηκε, όπως και στο προγενέστερο, μόνο που πάλι δέχτηκε την απάντηση του 26χρονου Ρώσου, μετά από ένα 2o game διάρκειας 6 λεπτών και 17 δευτερολέπτων (1-1).

Σ’ εκείνο το σημείο, ο Τζόκοβιτς με νέο σερί “ξέφυγε” κατά πολύ από τον αντίπαλό του (4-1), βάζοντας της βάσης για την πρόκριση στον επόμενο γύρο, παρά τις όποιες προσπάθειες επιστροφής του Κχατσάνοφ.

Το σετ έκλεισε στο 9ο game ο Σέρβος, μετά από 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα, για να πάρει μια σημαντική νίκη, και την πρόκριση στους καλύτερους «4» της Αστάνα.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Μεντβέντεφ – Μπαουτίστα Αγκούτ, αύριο Σάββατο 08/10 στις 15:00.