Astana Open: Στα ημιτελικά… δια περιπάτου ο Μεντβέντεφ (vid)

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ τον αγώνα του με τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ για προημιτελικά του Astana Open. Ο Ρώσος επιβλήθηκε με 6-1, 6-1 του Ισπανού μέσα σε μόλις 1 ώρα και 4 λεπτά και σφράγισε το τελευταίο χρονικά εισιτήριο για την τετράδα.

Στο πρώτο σετ ο Νο4 στον κόσμο Μεντβέντεφ “εγκλώβισε” τον Μπαουτίστα Αγκούτ σε μεγάλα ράλι, βρίσκοντας στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τον τρόπο να υπερισχύσει. Έτσι, έφτασε σε τρία μπρέικ για να κλείσει το σετ.

Παρόμοια εικόνα είχε και το δεύτερο μέρος. Η μοναδική σπίθα ελπίδας για τον Ισπανό εμφανίστηκε όταν στο 4-0 βρήκε μπρέικ για να μειώσει σε 4-1, δίχως όμως να υπάρξει συνέχεια. Ο Ρώσος έσπασε για άλλη μία φορά το αντίπαλο σερβίς, φτάνοντας έτσι στη νίκη.

Στα ημιτελικά ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ θα αναμετρηθεί με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, στην πρώτη συνάντηση μεταξύ των δύο από τον τελικό του Masters του Παρισιού το 2021.