Japan Open: Εύκολα στους «16» ο Κύργιος (vids)

Με άνεση προκρίθηκε στη φάση των «16» του Japan Open ο Νικ Κύργιος, που κέρδισε στον 1ο του αγώνα τον Τσου-Σιν Τσενγκ με 2-0 σετ (6-3, 6-1).

Στο 1ο σετ, ο 27χρονος Αυστραλός τενίστας δεν είχε εύκολο έργο, με τον Τσενγκ να μένει κοντά στο σκορ και να κρατά την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία (1-1, 2-2).

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, ο Κύργιος πάτησε το γκάζι, πραγματοποιώντας ένα σερί με 3 κερδισμένα games, κάνοντας και break στο ενδιάμεσο (5-2), και έφτασε τελικώς στην κατάκτηση του σετ με 6-3.

Στο 2ο, και τελευταίο, σετ, μπορεί αρχικά ο 21χρονος αντίπαλος τενίστας, και No. 87 του ranking, να πήρε το 1ο game, έπειτα από 3 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα.

Αλλά μετά δεν είχε να δώσει άλλη απάντηση, χάνοντας όλα τα επόμενα από τον Νικ, για να διαμορφωθεί το 6-1, και το συνολικό 2-0 στα σετ.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ο No. 20 της παγκόσμιας κατάταξης θα βρει στο δρόμο του έναν εκ των Σο Σιμαμπουκούρο (No. 353) και Κάμιλ Μάιχρζακ (No. 121).