Jasmin Open, Παπαμιχαήλ-Λιν 2-1: Πρόκριση με νέα μεγάλη ανατροπή

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επικράτησε της Κινέζας και Νο64 του κόσμου, Τζου Λιν 2-1 σετ (1-6, 7-6(2), 6-0) και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Jasmin Open 250 που διεξάγεται στην Τυνησία.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πραγματοποίησε ακόμα μια μεγάλη ανατροπή αν αναλογιστεί κανείς τους 3 μόλις κερδισμένους πόντους στο σερβίς της στο 1ο σετ.

Η Παπαμιχαήλ βρέθηκε να χάνει 3-1 στο 2ο σετ και εκεί που όλοι θεωρούσαν τυπική διαδικασία το ματς μέχρι την ολοκλήρωσή του, το Νο175 του κόσμου είχε διαφορετική άποψη.

Αρχικά, ισοφάρισε σε 3-3 με break οδηγώντας το σετ σε tie-break παρά τις χαμένες ευκαιρίες για να κάνει break εκ νέου. Με το σκορ στο 2-2 η Παπαμιχαήλ πήρε 5 σερί πόντους για να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Το 3ο και καθοριστικό σετ ήταν μονόλογος για την Παπαμιχαήλ που είχε ξεκάθαρα την ψυχολογία και το μομέντουμ με το μέρος της , έχασε μόλις 3 πόντους στο σερβίς της, είχε 3/7 break points και έκλεισε το σετ με το επιβλητικό 6-0.

Στον επόμενο γύρο η Παπαμιχαήλ θα αντιμετωπίσει μια εκ των Ζακλίν Κριστιάν (Ρουμανία) και Ελίζε Μέρτενς (Βέλγιο).