Korea Open: Στην κορυφή ο Νισιόκα – Νίκησε στο tie-break τον Σαποβάλοφ

Τον 2ο τίτλο της καριέρας του πανηγύρισε ο Γιοσιχίτο Νισιόκα, κερδίζοντας στον τελικό του Korea Open τον Ντένις Σαποβάλοφ στο tie-break (6-4, 7-6(5).

Ο 27χρονος Ιάπωνας, που για να φτάσει στο τελευταίο βήμα έπρεπε να ξεπεράσει στον ημιτελικό το εμπόδιο του No. 2 στην παγκόσμια κατάταξη, Κάσπερ Ρουντ, κατάφερε να επικρατήσει του 23χρονου Ισραηλινού, έπειτα από «μάχη» 2 ωρών.

Στο πρώτο σετ, οι δύο τενίστες ήταν στην απόλυτη ισορροπία μέχρι και το 8ο game (4-4), για να έρθει ένα μικρό και καθοριστικό σερί του Νισιόκα, που τον οδήγησε στην κατάκτηση του σετ με 6-4.

Στο δεύτερο, και τελευταίο, σετ, ο Σαποβάλοφ θέλησε να βάλει δύσκολα στον αντίπαλό του, μιας και πήρε προβάδισμα με 1-3, έχοντας ήδη ένα break point στο ενδιάμεσο.

Για να απαντήσει ο Ιάπωνας, γυρίζοντας «τούμπα» το παιχνίδι, μετατρέποντας το 1-3 σε 4-3, παίρνοντας και πάλι τα ινία.

Ακολούθησαν 3(!) ισοφαρίσεις από τον Ισραηλινό (4-4, 5-5, 6-6), οδηγώντας τον αγώνα σε tie-break, όπου εκεί ο Νισιόκα έφτασε στην επικράτηση, μετά από 2 match points, σ’ ένα 13o game που διήρκησε 10 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα.