ATP Tour: Στον τελικό της Σεούλ ο Σαποβάλοφ (vid)

Ο Ντένις Σαποβάλοφ είναι ξανά σε τελικό τουρνουά ATP Tour με τον Καναδό να νικά στα δύο σετ τον Αμερικανό Τζένσον Μπρούσκμπι στο όπεν Νότιας Κορέας που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της χώρας, την Σεούλ.

Ο νούμερο τέσσερα του ταμπλό είχε επιθετική προσέγγιση στο ματς με 24 γουίνερ που είχαν ως αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη σε μία ώρα και 35 λεπτά με 7-5 και 6-4 στα γκέιμ. Αυτή θα είναι η πέμπτη του παρουσία σε τελικό ATP Tour και η πρώτη του μετά την Στοκχόλμη το Νοέμβριο του 2021.

Ο Σαποβάλοφ βρέθηκε πρώτος με μπρέικ πίσω ωστόσο έκανε την ανατροπή και παραμένει χωρίς απώλεια σετ στο 250άρι τουρνουά που διεξάγεται σε σκληρά κορτ. Αντίπαλός του στον τελικό θα είναι ο Ιάπωνας Γιοσιχίτο Νισιόκα και στόχος θα είναι ο δεύτερος τίτλος καριέρας μετά από εκείνον στην σουηδική πρωτεύουσα το 2019.