Η Λάκη προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό στο διεθνές τουρνουά της Σλοβενίας

Η Μιχαέλα Λάκη έκανε το 3/3 στα προκριματικά, χωρίς να χάσει κανένα σετ, εξασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο τη συμμετοχής της στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά των 25.000 δολαρίων BTC Open Otocec που διεξάγεται στη Σλοβενία.

Την Τετάρτη (28/9) η 17χρονη τενίστρια επικράτησε επί της Βόσνιας, Σάρα Μικάτσα με 6-0, 6-3. Η Λάκη έπιασε εξαιρετική απόδοση, καθώς έσβησε 6/7 break-points της αντιπάλους της, ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 74% κερδισμένους πόντους στο 1ο σερβίς και 53% στο 2ο.

Στο 1ο σετ, η Ελληνίδα ήταν τρομερή, κερδίζοντας τους 28 από τους 42 πόντους, δίνοντας μονάχα 9 σερβίς, φτάνοντας στο bagel και στο 1-0.

Στο 2ο μέρος του αγώνα, η Μικάτσα πήρε προβάδισμα με 2-0, φτάνοντας στο μοναδικό της break στην αναμέτρηση. Η Λάκη αντέδρασε και με ένα επί μέρους σκορ 6-1, κατέκτησε και το 2ο σετ, φτάνοντας στη νίκη αλλά και στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά.