ATP Tour: Συνεχίζει στην Σεούλ ο Σαποβάλοφ

Ο Καναδός Ντένις Σαποβάλοφ, νούμερο 24 στον κόσμο και νούμερο τέσσερα στο ταμπλό του Όπεν Νότιας Κορέας πέρασε στα προημιτελικά νικώντας στα δύο σετ τον Ισπανό Τζάουμε Μουνάρ, νούμερο 59 κόσμου.

Το παιχνίδι που είχε διάρκεια μίας ώρας και 49 λεπτών είδε τον Σαποβάλοφ να παίρνει το πρώτο σετ με 7-5 στα γκέιμ και το δεύτερο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο με 6-4. Στο πρώτο σετ ο Ισπανός είχε τα πρώτα δύο μπρέικ στο 3-1 ωστόσο έχασε το σερβίς του στο 3-3 στην τρίτη ευκαιρία που είχε ο Καναδός. Ο Μουνάρ απάντησε ωστόσο δέχθηκε και νέο μπρέικ στο 5-5. Ο Μουνάρ αντιστάθηκε και στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού αλλά συνέχισε να δίνει ευκαιρίες στον Σαποβάλοφ που πήρε τη νίκη μετά από τέσσερα ματς πόιντ.

Επόμενος αντίπαλος για τον Καναδό θα είναι ο Μολδαβός Ράντου Άλμποτ, νούμερο 91 στον κόσμο, ο οποίος νίκησε τον Στιβ Τζόνσον από τις Ηνωμένες Πολιτείες, νούμερο 117 στα δύο σετ, 7-6(3) 7-6(3).