Parma Ladies Open, Σάκκαρη-Κοζλόβα 2-1: Πρεμιέρα με νίκη για τη Μαρία στην Ιταλία (vid)

Ξεκίνημα με το δεξί έκανε η Μαρία Σάκκαρη, στο Parma Ladies Open, καθώς κέρδισε με 2-1 σετ (6-7, 6-2, 6-3) την Κατερίνα Κοζλόβα.

Στο πρώτο σετ, η 27χρονη Ελληνίδα τενίστρια, παρά το δυνατό της ξεκίνημα, κατά το οποίο βρέθηκε με 2 games μπροστά, δέχτηκε την ανατροπή από την αντίπαλό της, και έχασε στις λεπτομέρειες με σκορ 6-7.

Στο δεύτερο, όμως, μπήκε πιο αποφασισμένη η Σάκκαρη, που προηγήθηκε με 2 games, είδε την Ουκρανή αντίπαλό της να προσπαθεί να μειώσει την απόσταση, αλλά από το 6ο game και μετά δεν της άφησε κανένα περιθώριο διεκδίκησης της νίκης, οδηγώντας το παιχνίδι στο τρίτο και καθοριστικό σετ.

Εκεί, η Σάκκαρη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας, και πραγματοποιώντας 2 ακόμα break points, «εξαφανίστηκε» στο σκορ, φτάνοντας στο τελικό 6-3, και στην 1η νίκη της στη διοργάνωση.