Laver Cup, Team Europe – Team World 2-0: Διπλασίασε τις νίκες των Ευρωπαίων ο Τσιτσιπάς (vids)

Το 2/2 για την Team Europe έκανε πραγματικότητα ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νικώντας εύκολα τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν με 2-0 σκορ στα σετ (6-2, 6-1), για το 2ο παιχνίδι του Laver Cup.

Στο πρώτο σετ, ο 24χρονος Έλληνας αθλητής μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο, με διάθεση να το… καθαρίσει από τα πρώτα λεπτά.

Βρέθηκε να προηγείται, μάλιστα, με 3-0 και 4-1, έχοντας κάνει στο ενδιάμεσο και break στον Αργεντίνο αντίπαλό του.

Το μόνο που κατάφερε ο Σβάρτσμαν στη συνέχεια ήταν να πάρει ένα ακόμα game, και να μειώσει σε 4-2, για να ακολουθήσει ένα ακόμα ξέσπασμα του Τσιτσιπά, κι ένα ακόμα break, για να επικρατήσει με σκορ 6-2.

Στο δεύτερο σετ, ο Σβάρτσμαν βρήκε πρώτος break, μετά από ένα game διάρκειας 8 λεπτών και 22 δευτερολέπτων.

Μετά απ’ αυτό όμως, ο Έλληνας εκπρόσωπος της ευρωπαϊκής ομάδας δε δέχτηκε άλλο game, kai κάνοντας ένα επιβλητικό σερί 6-0, σφράγισε τη νίκη με 6-1.

Μ’ αυτή τη νίκη η Team Europe πήρε προβάδισμα απέναντι στην Team World με 2-0, ενώ ακολουθούν ακόμα δύο αγώνες, για την πρώτη μέρα τις διοργάνωσης, με τον Αντί Μάρεϊ να αντιμετωπίζει τον Άλεξ ντε Μινόρ (21:00), ενώ στη συνέχεια θα ακολουθήσει (περίπου 22:30) το ιστορικό παιχνίδι των Ρότζερ Φέντερερ/Ράφα Ναδάλ που θα παίξουν απέναντι στους Αμερικανούς Τζακ Σοκ και Φράνσις Τιάφο.