Laver Cup, Team Europe – Team World 1-0: Νίκη στο super tie-break για τον Ρουντ (vid)

Με τη νίκη του Κάσπερ Ρουντ επί του Τζακ Σοκ ξεκίνησε η πρώτη μέρα του Laver Cup, ο οποίος επικράτησε στο tie-break με σκορ 10-7 (6-4, 5-7).

Στο πρώτο σετ, ο Νορβηγός τενίστας μπήκε πολύ ζεστά, γεγονός που δικαιολογεί και το ότι βρέθηκε στο σημείο να προηγείται με 4-1.

Από εκεί και μετά το σετ ισορρόπησε, με τον Σοκ να επιστρέφει δυναμικά πλησιάζοντας την ισοφάριση (5-4), αλλά εν τέλει είδε τον αντίπαλό του να παίρνει τον κρίσιμο πόντο και να παίρνει κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ, η αναμέτρηση έμοιαζε πραγματικό ντέρμπι, καθώς μετά από κάθε πόντο του Ρουντ, ο Αμερικάνος τενίστας έβρισκε απάντηση και ισοφάριζε, φτάνοντας, μάλιστα, το σκορ στο 5-5.

Και κάνοντας ένα σπουδαίο break, πήρε τον πόντο για το 5-6, για να ακολουθήσει ένα long hold, κατά το οποίο πάλι ο Σοκ βγήκε νικητής, για το τελικό 5-7 του σετ.

Στο tie-break, όμως, ο Ρουντ ήταν πιο ψύχραιμος, και επικράτησε του αθλητή της Team World με 10-7, σε ένα game που διήρκησε 1 λεπτό και 48 δευτερόλεπτα.