Pan Pacific Open: Μεγάλη νίκη για την Παπαμιχαήλ

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Δέσποινα Παπαμιχήλ, κόντρα στην Ζιαόντι Γιού, στο κυρίως ταμπλό του Toray Pan Pacific Open.

Η 29χρονη τενίστρια κέρδισε την Ιαπωνέζα με 2-0 σετ (6-4, 6-2), και αυτή ήταν η 2η tour-level νίκη της καριέρας της και η 1η σε ένα 500άρι.

Σχετικά με την αναμέτρηση, στο πρώτο σετ η Ελληνίδα αθλήτρια ξεκίνησε αρκετά καλά, πήρε εξαρχής κεφάλι στο σκορ, κάνοντας μάλιστα 2 break, στο 0-1 και στο 3-4, ενώ δέχτηκε μόλις ένα στο 2-2, από την 26χρονη αντίπαλό της. Τελικό σκορ στο σετ 6-4.

Στο δεύτερο, και τελευταίο, σετ, τα πράγματα σίγουρα δυσκόλεψαν για την Παπαμιχαήλ, μιας και το σκορ είχε 6 ισοπαλίες.

Αλλά με 3 καθοριστικά break points (στο 0-1, στο 1-2 και στο 1-4) κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα, να αυξήσει τη διαφορά της από τη Γιού, και να επικρατήσει εν τέλει με το τελικό 6-2.

Πλέον, κοιτάζει τον 2ο γύρο του τουρνουά, στον οποίο θα βρει στο δρόμο της την Γαμπρίνε Μουγκουρούζα, που βρίσκεται ήδη στο τοπ-16.