Davis Cup: Φριτζ και Πολ έδωσαν τη νίκη στις ΗΠΑ

Τέιλορ Φριτζ και Τόμι Πολ βοήθησαν τις Ηνωμένες Πολιτείες να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Καζακστάν και να βρεθούν στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου στο Davis Cup. Στη Γλασκόβη ο Φριτζ πήρε τη νίκη στα τρία σετ απέναντι στον Αλεξάντερ Μπούμπλικ ενώ ο Πολ νίκησε στα δύο τον Μιχαϊλ Κουκούσκιν. Παρόλα αυτά ο Μπούμπλικ επέστρεψε με συμπαίκτη τον Αλεξάντρ Νεβτοβιέσοφ και νίκησε τους Τζακ Σοκ και Ρατζίβ Ραμ στα διπλά μειώνοντας το συνολικό σκορ σε 2-1.

Η ιστορία έχει δείξει ότι ο Μπούμπλικ αποτελεί δύσκολο αντίπαλο για τον Φριτζ ωστόσο ένα μπρέικ στο καθοριστικό σετ άλλαξε τις ισορροπίες για τον Αμερικανό ο οποίος έφτασε στη νίκη σε μία ώρα και 36 λεπτά. Ο Πολ χρειάστηκε μία ώρα και 25 λεπτά για να νικήσει τον Κουκούσκιν σε ένα ματς που ήταν πιο αμφίρροπο από ότι δείχνει το σκορ με τον Αμερικανό να φτάνει σε διαδοχική νίκη μετά από εκείνη απέναντι στον Βρετανό Νταν Έβανς. Με τις διαδοχικές της νίκες, η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών είναι σε καλή θέση για την πρόκριση στη φάση των νοκ-άουτ ενόψει του τελικού ματς με την Ολλανδία ενώ το Καζακστάν θα πρέπει να νικήσει τη Μεγάλη Βρετανία για να έχει κάποια ελπίδα πρόκρισης.