WTA Tour: Η μάχη για το Νο. 1 μέχρι το τέλος της σεζόν

Η μάχη για την πρώτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη του γυναικείου τένις μέχρι το τέλος της σεζόν δείχνει αρκετά ξεκάθαρη μετά το US Open. Οι δύο φιναλίστ, Ίγκα Σφιόντεκ και Ονς Ζαμπέρ, έχουν προκριθεί και οι επόμενοι τέσσερις θέσεις βλέπουν παίκτριες που ήταν στα προημιτελικά, Τζέσικα Πεγκούλα και Κόκο Γκοφ, αλλά και στα ημιτελικά, Καρολίν Γκαρσία και Αρίνα Σαμπαλένκα. Οι τελευταίες δύο θέσεις αυτή την στιγμή ανήκουν στις Ντάρια Κασάτκινα και Σιμόνα Χάλεπ, οι οποίες ηττήθηκαν στον πρώτο γύρο στο τουρνουά της Νέας Υόρκης.

Ευκαιρίες για βαθμούς υπάρχουν με τρία τουρνουά WTA 500 σε Τόκιο, Οστράβα και Σαν Ντιέγκο όπως και στο WTA 1000 στη Γκουανταλαχάρα. Όπως έχει η κατάσταση, τρεις από τις πρώτες έξι στην παγκόσμια κατάταξη μένουν εκτός τελικών, η νούμερο Ανέτ Κονταβάιτ, η νούμερο 4 Πάουλα Μπαντόσα και η νούμερο έξι Μαρία Σάκκαρη. Η Κονταβάιτ έχει δύσκολο έργο καθώς έχει πολλούς βαθμούς να υπερασπιστεί ενώ Μπαντόσα και Σάκκαρη θέλουν την επιστροφή στα καλά αποτελέσματα. Η Μπαντόσα πήρε μόλις μία νίκη σε Τορόντο, Σινσινάτι και US Open ενώ η Σάκκαρη, που έφτασε στα ημιτελικά του US Open την περασμένη χρονιά, σημείωσε δύο νίκες. Ο τελικός της σεζόν αρχίζει στο Τέξας στις 31 Οκτωβρίου.