Wing Foil U19: 2ος στον κόσμο ο Πέτρος Κονταρίνης

Ο Πέτρος Κονταρίνης κατέκτησε την 2η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα GWA Youth World CUP στην κατηγορία Surf-Slalom U19.

Ο 16χρονος ισοβάθμισε με 1960 βαθμούς στην 1η θέση με τον Γάλλο Μάγιο Ζενιόλ αγωνιζόμενοι στην Ολίβα της Ισπανίας και στο Σαν Πιερ Λα Μαλ της Γαλλίας . Ο Ζενιόλ κατέκτησε τον τελευταίο αγώνα επομένως και την κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Έλληνας αθλητής ήταν συγκλονιστικός την 1η μέρα των αγώνων στη Γαλλία με 4 νίκες, μια 2η θέση και μια 3η θέση ήταν το απόλυτο φαβορί . Όμως, το κρύο και ο πυρετός τον ανάγκασαν να αγωνιστεί καταβεβλημένος και να υποχωρήσει μια θέση αλλά να υψώσει την ελληνική σημαία με περηφάνια στη Γαλλία.

Η εμπειρία αυτή είναι το μεγαλύτερο εφόδιο για τη συνέχεια για να ολοκληρώσει την προετοιμασία του για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα T293 στην Κύπρο στο τέλος του μήνα, όπου θα συμμετέχει με την ομάδα του Athens Nautical Club.