World Surf League: Πρώτη νίκη για Ράιτ και Τολέδο (vid)

Δύο νέοι νικητές στην ιστορία του Rip Curl Pro Bells Beach.

Η Τάιλερ Ράιτ από την Αυστραλία και ο Φιλίπε Τολέδο από τη Βραζιλία πανηγύρισαν τη νίκη στο Rip Curl Pro Bells Beach, τον τέταρτο σταθμό της σεζόν στο World Surf League. Η δύο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια έφτασε τις 15 νίκες καριέρας σε επίπεδο Championship Tour και για πρώτη φορά αναδείχθηκε νικήτρια στον συγκεκριμένο αγώνα. Η ίδια πήρε 8,93 βαθμούς στα πρώτα δευτερόλεπτα του τελικού και ακολούθησαν άλλοι οκτώ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ράιτ από τον πρώτο αγώνα του 2021, κάτι που την έφερε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η πέντε φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Καρίσα Μουρ πήγε στον τελικό ως τρεις φορές νικήτρια του αγώνα ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει ξανά τον τίτλο αν και πέρασε στην κορυφή της γενικής βαθμολογίας.

Δεύτερος το 2019 χάνοντας στον τελικό από τον Τζον Φλόρενς ο Φιλίπε Τολέδο είχε στόχο να πάρει για πρώτη φορά τον συγκεκριμένο τίτλο. Στον τελικό, αντιμετώπισε τον πρωτοεμφανιζόμενο Κάλουμ Ρόμπσον κάνοντας τον αγώνα που χρειαζόταν για να αναδειχθεί νικητής. Ο Αυστραλός Ρόμπσον ήταν εντυπωσιακός έχοντας αποκλείσει νωρίτερα ονόματα όπως αυτά των συμπατριωτών του Μικ Φάνινγκ και Τζακ Ρόμπινσον και πλέον είναι στην έκτη θέση της γενικής βαθμολογίας.