Δεσπολλάρη και Νυφαντόπουλος ξεχώρισαν στη Γάνδη

Η Γεωργία Δεσπολλάρη

Πολύ καλές παρουσίες είχαν οι Έλληνες αθλητές σε ένα ακόμα διεθνές μίτινγκ, αυτή τη φορά στη Γάνδη.

Η Γεωργία Δεσπολλάρη έτρεξε στα 800μ. με χρόνο 2.05.88, επίδοση που είναι κοντά στο ατομικό της ρεκόρ που είναι 2.05.81 και κατέλαβε την 7η θέση. Η Ανθή Κυριακοπούλου στο ίδιο μίτινγκ τερμάτισε σε 2.07.60, ενώ η Κατερίνα Κουτλή 2.13.01.

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος και ο Θοδωρής Βροντινός πήραν την πρόκριση για τον τελικό των 60μ. Ο πρώτος τερμάτισε σε 6.68, που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ ο δεύτερος σε 6.77, στον προκριματικό του αγωνίσματος. Στον τελικό ο Νυφαντόπουλος κατέκτησε την 3η θέση με 6.71, ενώ ο Βροντινός την 6η θέση με 6.74.

Ο Χάρης Ξενιδάκης συμμετείχε στην κούρσα των 800μ. και τερμάτισε σε 1.50.41, κατακτώντας την 14η θέση στο σύνολο.

Δεύτερος ο Μέρλος στη Στοκχόλμη με 2,17 μέτρα

Ο Αντώνης Μέρλος επέλεξε τη Στοκχόλμη για να κάνει τον δεύτερο αγώνα του στον κλειστό στίβο. Μετά την ισοφάριση του ατομικού του ρεκόρ στο Λουξεμβούργο με 2,21 μ. ο 24χρονος άλτης το Σάββατο ξεπέρασε τα 2,17 μ. στο μίτινγκ της σουηδικής πόλης λαμβάνοντας τη δεύτερη θέση. Στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 2,20 μέτρα.