Παναμερικανικοί Αγώνες: Στην κορυφή του πίνακα μεταλλίων οι ΗΠΑ

Με διαφορά ενός χρυσού μεταλλίου οι ΗΠΑ πήραν την πρώτη θέση από Βραζιλία και Κούβα. Οι Παναμερικανικοί Αγώνες στη Χιλή.

Την τελευταία ημέρα δράσης μία από τις επιδόσεις που ξεχώρισαν ήταν του Καναδού Ίθαν Κάτσμπεργκ στην σφυροβολία. Ο 19χρονος πήρε πέρυσι το αργυρό μετάλλιο στους Αγώνες Κοινοπολιτείας. Φέτος τον Αύγουστο στη Βουδαπέστη πήρε το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Στο Σαντιάγο ο Καναδός πήρε τη νίκη με 80,96 μέτρα.

Στο άλμα επί κοντώ νικητής ο Αμερικανός Ματ Λούντβινγκ με 5,55 μέτρα. Στα 800 μέτρα γυναικών το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Κουβανή Ρόουζ Μαρί Αλμάνζα ενώ στο αντίστοιχο των ανδρών πρώτος ο Βενεζουελάνος Χοσέ Αντόνιο Μάιτα.

Στο ύψος γυναικών νικήτρια η Αμερικανίδα Ρέιτσελ ΜακΚόι με 1,87. Στα 3.000 μέτρα στιπλ η Μπελέν Κασέτα από την Αργεντινή έκανε ρεκόρ διοργάνωσης με 9:39.47. Το χρυσό στους άνδρες πήγε στον Καναδό Ντάνιελ Μικάλσκι.