World Athletics: Ανακοινώθηκαν οι υποψήφιοι για το βραβείο “Rising Star”

Τρεις αθλητές επελέγησαν για την τελική φάση της ψηφοφορίας του βραβείου “Rising Star” από την World Athletics.

Οι Ροσόν Κλαρκ, Έριγιον Νάιτον και Εμάνουελ Γουανιόνι είναι αυτοί που μπήκαν στην τελική λίστα και πλέον θα διεκδικήσουν τη διάκριση του κορυφαίου “ανερχόμενου αστέρα” στον κόσμο του στίβου.

Ο Κλαρκ πήρε φέτος την 4η θέση στον τελικό των 400μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ενώ κατέρριψε και το παγκόσμιο ρεκόρ για ηλικίες Κ20, με χρόνο 47.34.

Ο Νάιτον πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ., στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Επίσης, πήρε δύο νίκες σε μίτινγκ Diamond League (Φλωρεντία, Όσλο), ενώ ήταν και πρωταθλητής ΗΠΑ στο αγώνισμα.

Ο Γουανιόνι, τέλος, πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 800μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ενώ ήταν νικητής σε τρία μίτινγκ Diamond League (Ραμπάτ, Παρίσι, Χσιαμέν).

Ο τελικός νικητής του βραβείου θα αναδειχθεί από μία επιτροπή ειδικών της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας και το όνομά του θα ανακοινωθεί στις 11 Δεκεμβρίου.