Πανελλήνιο Κ20: Πρωτιά με εξαιρετική βολή για την Τζατζιμάκη

Η Αφροδίτη Τζατζιμάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) πήρε το χρυσό μετάλλια στη σφυροβολία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 και το έκανε με βολή στα 57,65 μ., μία από τις καλύτερες παρουσίες της στη σεζόν.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η συναθλήτρια της Αδαμαντία Φραντζεσκάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) με 52,10 μ. και την τρίτη η Μαρία Προβίδα (Αίολος Μακεδονίας) με 46.96.

Στον ακοντισμό των αγοριών, ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης (ΣΚΑ Δράμας) ήταν πρώτος με 57,96 μ., με τον Γιώργο Αναστασόπουλο να έρχεται δεύτερος με 57,67 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ευάγγελος Μανάβης (Λούης Κορυδαλλού) με 54,29 μέτρα.

Στο μήκος των γυναικών η Νικολία Ποϊραζίδη (ΑΟ Μυκόνου) αποχαιρέτισε την κατηγορία με νίκη και άλμα στα 6,15 μ. (2,6). Η νεαρή άφησε στη δεύτερη θέση την Μικαέλα Λυρή (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) με 6,07 μ. (2,04), ενώ η Αναστασία Ιωσηφίδου (ΟΚΑΚ) ήταν τρίτη με 5,90 μ. (1,6).

Στα αγόρια ο Χρήστος Χήτας (Πυγμή Ευόσμου) επικράτησε με 7,33 μ. (1,4) και πλέον μπαίνει με μεγαλύτερες προσδοκίες στην κατηγορία Κ23. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Αριστείδη Ζαχαρόπουλο (ΑΣ Πανόραμα) με 7,29 μ. και το χάλκινο στον Αρσένη Κουλούρη (ΑΕ Λευκίμης) με 7,01 μέτρα.

Η Ιουλιάννα Ρούσσου (ΓΣ Ηλιούπολης) πήρε την πρώτη θέση στα 800 μ. με 2.13.93 και έκλεισε έτσι ιδανικά μια πετυχημένη χρονιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, η αθλήτρια του Δημήτρη Πλατή ανήκει στην κατηγορία Κ18 και το 2024 θα διεκδικήσει τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στην αθλήτρια των 400 μ. Νέλλυ Φλουτάκου (ΣΑΚΑ) με 2.14.39 και το χάλκινο στην 16χρονη Μαρία Σταυριανού (Παγχιακός Χίου) με 2.15.13.