Πανελλήνιο Κ20: Έκανε το νταμπλ η Ντούγκου στην Πάτρα

Συνεχίζεται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 στην πόλη της Πάτρας με τους απογευματινούς αγώνες.

Η 17χρονη Βεατρική Ντούγκου (ΑΣ Ρήγας) κατάφερε να κάνει το νταμπλ, αφού μετά τα 100 μ. επικράτησε και στα 200 μέτρα, τερματίζοντας σε 25.01 (1,7). Δεύτερη όπως και στα 100 μ. ήταν η Μελίνα-Θεοδώρα Ζαγορίτη 25.30 (2,2), η οποία ήταν νικήτρια στην πρώτη τελική σειρά των 200 μέτρα. Την τριάδα συμπλήρωσε η νικήτρια των 400 μ. Ελένη Φωκαϊδου (Πύρρος Δήμας) που και αυτή ανήκει στην κατηγορία Κ18.

Στον τελικό των 400 μ. εμπ. των Ανδρών, ο Νίκος Σφακιωτάκης (Μεσσηνιακός ΓΣ) ήταν νικητής στα αγόρια με 54.33 στην τελευταία του συμμετοχή στη διοργάνωση στην κατηγορία Κ20. Ο Φίλιππος Εμμανουηλίδης (ΟΦΚΑ Σέρρες) ήταν δεύτερος με 56.15 και ο Αλέξανδρος Πετρόπουλος (ΑΟ Φιλοθέης) ακολούθησε με 56.53.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών, νικήτρια αναδείχθηκε η Ελένη Μαράκη (ΑΑ Ηρακλείου 2017) με 65.13 και ακολούθησαν οι Κατερίνα Χρήστου (ΓΣ Έδεσσας) και Νικολέττα Παππά (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) με 65.75 και 66.34 αντίστοιχα.