Πανελλήνιο Κ20: Πρωτιές για Καμπίτση και Ανδρεάδη

Παρά την κακή εκκίνηση, ο Γεράσιμος Καμπίτσης ήταν αυτός που αναδείχθηκε νικητής στα 100μ., με χρόνο 10.78 (-0,1) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 της Πάτρας.

Αύριο (17/9) θα επιδιώξει να… διπλασιάσει τις επιτυχίες του, αφού θα πάρει μέρος και στην κούρσα των 200μ. “Δεν ήταν σήμερα η κούρσα που θα ήθελα, καθώς έκανα κάποια λάθη στην εκκίνηση. Γενικά όμως είμαι ικανοποιημένος από τη χρονιά. Από το 2024 θα είμαι στην κατηγορία Κ23 όπου θα διεκδικήσω την βελτίωση και την παρουσία στη σκυτάλη των Ανδρών Κ23”, δήλωσε ο ίδιος μετά το τέλος της κούρσας. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Καψούρας (ΓΕΑ Τρικάλων) με 10.78 και νέο ατομικό ρεκόρ και το χάλκινο ο Έντι Εκσόσου (ΑΑ Ηρακλείου 2017) με 10.91.

Στα 400μ.την πρωτιά πήρε ο Βλαδίμηρος Ανδρεάδης (ΓΣ Κερατσινίου) με 49.10, βάζοντας υποψηφιότητα για το… νταμπλ στη διοργάνωση, αφού αύριο, Κυριακή, θα αγωνιστεί και στα 400 μ. εμπ. Ο αθλητής του Τριάντου Σοφιανού είχε δυνάμεις μέχρι το τέλος και κατάφερε να κάνει την αντεπίθεση έναντι του Πέτρου Κεχιόπουλου (Παλαιού Φαλήρου) και του Ιωάννη Λιόλιου (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) που ακολούθησαν με 48.58 και 49.62, αντίστοιχα.