Με άλμα στα 5,65 μέτρα έκλεισε τη σεζόν ο Καραλής

Στον τελευταίο του αγώνα για τη φετινή σεζόν, ο Εμμανουήλ Καραλής κατέλαβε την 5η θέση στο επί κοντώ στην πόλη Βέσελ της Γερμανίας, με άλμα 5,65 μέτρα.

Ο Έλληνας αθλητής πέρασε με τη δεύτερη τα 5,45 μ., στη συνέχεια άφησε το 5,55 μ. για να περάσει με την τρίτη τα 5,65 μέτρα. Ο πήχης στη συνέχεια πήγε στα 5,75 μ., ύψος το οποίο δεν κατάφερε να ξεπεράσει.

Τη φετινή χρονιά, ο Καραλής έφτασε το ατομικό ρεκόρ στον ανοιχτό στα 5,82 μ., ενώ στη χειμερινή περίοδο πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ με 5,86 μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού της Κωνσταντινούπολης. Νικητής στο σημερινό street event ήταν ο Αμερικανός Μάτ Λούντβιγκ με 5,75 μ. και ακολούθησε με το ίδιο ύψος ο Πιοτρ Λίσεκ (Πολωνία).