Πρώτος σε μίτινγκ στην Πολωνία ο Καραλής

Συνεχίζει τις… υψηλές πτήσεις ο Εμμανουήλ Καραλής, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στο επί κοντώ στο μίτινγκ του Στσέσιν της Πολωνίας, ξεπερνώντας τα 5,70 μέτρα.

Λίγες μέρες μετά τα 5,72μ. τα οποία πέρασε στο μίτινγκ του Βερολίνου, ο Έλληνας πρωταθλητής εξασφάλισε την πρωτιά σε ένα ακόμα μίτινγκ. Μετά τα 5,70μ., ο Καραλής επιχείρησε για δεύτερη φορά φέτος να ξεπεράσει τα 5,82μ., όμως είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες. Το συγκεκριμένο ύψος αποτελεί ατομικό ρεκόρ για τον Έλληνα άλτη στον ανοιχτό στίβο και το είχε ξεπεράσει στις 4 Αυγούστου εξασφαλίζοντας και το “εισιτήριο” για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Στο Στσέσιν αγωνίστηκε και ο Παναγιώτης Τριβυζάς που τερμάτισε στην τρίτη θέση στα 100 μ. με 10.83 (0,4), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκε στην εκκίνηση και των 200 μ. όπου λίγο πριν τον τερματισμό ένιωσε ενοχλήσεις και σταμάτησε. Στα 400 μ. ο Κυριάκος Τσικιλής τερμάτισε στην έκτη θέση με 51.06.