Ευρωπαϊκό U20: “Χάλκινη” η Καλλιμογιάννη στα 3000 μ. στιπλ

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βασιλική Καλλιμογιάννη μετά από μία εξαιρετική κούρσα στον τελικό των 3000μ. στιπλ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20 στην Ιερουσαλήμ, δίνοντας ένα ιδανικό φινάλε στις προσπάθειες της ελληνικής αποστολής στο τέλος της 3ης αγωνιστικής μέρας.

Η 19χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε την 3η θέση στο αγώνισμα συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας της, καθώς το χρονόμετρο έγραψε 10:08:44. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ κατείχε η ίδια με 10:21:51 από τον περασμένο Ιούλιο.

Η αθλήτρια του Ιάσωνα Ιωαννίδη ήταν μπροστά για μεγάλο χρονικό διάστημα στην κούρσα και κατάφερε να κρατηθεί στις πρώτες θέσεις μέχρι το τέλος.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Καρολίνα Γιαροσόβα από την Τσεχία, τερματίζοντας σε 10:04:57, ενώ στη 2η θέση έφτασε η Γερμανίδα Άντια Μπουντέ με 10:07:34.