Ευρωπαϊκό Κ20: Ατομικό ρεκόρ και πρόκριση στον τελικό του τριπλούν για τη Ζάραγκα

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε στον προκριματικό του τριπλούν η Μελίνα Ζάραγκα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην Ιερουσαλήμ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στο τρίτο της άλμα στον προκριματικό του τριπλούν βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ με άλμα στα 13,08 μ. (1,0) και προκρίθηκε ως 11η στον τελικό.

Ξεκίνησε τον αγώνα της με άλμα στα 12.72μ., συνέχισε στο δεύτερο με 12.62μ. και στο τρίτο προσγειώθηκε στα 13.08μ.

Το μεγαλύτερο άλμα από όλες έκανε η Κλεμένς Γκουντιέρ από τη Γαλλία με 13.72μ., την κορυφαία επίδοση για φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ20.

Ο τελικός έκλεισε στα 13.00μ. της Όλγκα Ζλάχτσα από την Ουγγαρία και θα διεξαχθεί την Τρίτη (8/8) στις 19:05.

Δυστυχώς δεν συνέβη το ίδιο με τις δύο ακόμη αθλήτριες μας που μετείχαν στον προκριματικό του τριπλούν. Η Ζωή Ράπτη είχε καλύτερο άλμα στα 12,59 μ., ένα ακόμη στα 12,51 μ. και ήταν άκυρη στην τρίτη της προσπάθεια. Η αθλήτρια από τα Γιάννενα τελικά κατέλαβε την 23η θέση.

Η Αναστασία Βοκοτοπούλου έμεινε αρκετά μακριά από τα μέτρα που είχε στα πόδια της. Στον προκριματικό του τριπλούν είχε δύο άλματα στα 12,45 μ., ενώ στην τρίτη προσπάθεια της ήταν άκυρη και πήρε τελικά την 27η θέση στο σύνολο.