Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 Στίβος: Πέμπτος ο Καριοφύλλης στα 200μ.

Εξαιρετική παρουσία πραγματοποίησε η Γιάννης Καριοφύλλης στον τελικό των 200 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο.

Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε στην 5η θέση με 20.98 (-1,1) τρέχοντας στον πρώτο διάδρομο! Ο σπρίντερ του Θύμιου Βέργου ήταν πολύ καλός στο δεύτερο 100άρι, αφού κατάφερ3ε να καλύψει τη διαφορά με τους αντιπάλους του και να κερδίσει θέσεις στα τελευταία μέτρα.

Ο Καριοφύλλης ολοκλήρωσε έτσι με θετικό πρόσημο την παρουσία του στη διοργάνωση, αφού ήταν τέταρτος με την ομάδα 4Χ100 μ., ενώ βελτίωσε και το ατομικό του ρεκόρ με 20.84 στον ημιτελικό της απόστασης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ισραηλινός Αφριφάχ με 20.67, δεύτερος ήταν ο Γάλλους Μπουτζού (20.68) και τρίτος ο Μουμενταλέρ (Ελβετία) με 20.85.